Elemente strategice - ȘCOALA GIMNAZIALĂ ”IOSIF MOLDOVAN” ARAD

SPECIFIC
ELEMENTE STRATEGICE
OBIECTIVELE STRATEGICE

1.Construirea experienţelor relevante de învăţare ca proces participativ, ca experienţă trăită cu scopul principal de a înţelege corelaţia dintre cunoștinţe, competenţe, atitudini și valori și de a asigura transferul acestora în comportamente, în situaţii concrete de viaţă;

2.Structurarea eficientă a mediului educațional ca  un spațiu sigur şi confortabil, de interacțiuni și provocări care creează dispoziție pentru învățare, produce dezvoltare și contribuie la realizarea stării de bine;

3.Practicarea unui management instituţional transparent, de tip democratic-participativ, focalizat pe responsabilizare / autoresponsabilizare, asumare/ autoasumare, implicare/ autoimplicare;

4.Dezvoltarea culturii parteneriatului și a rețelelor colaborative ca modalitate de face față provocărilor oferirii unui act educațional care să corespundă nevoilor comunității și a recunoașterii valorii școlii pe piața educațională locală.
MISIUNEA ȘCOLII

Misiunea școlii este construită în jurul conceptului de „stare de bine” a elevilor și vizează construirea unui mediu de învăţare prietenos, sănătos care, în același timp, să fie benefic pentru profesori, elevi, familii şi comunitate.

Școala este deschisă înnoirii ofertei educaționale care să răspundă nevoilor identificate la nivelul comunității și care să poată susține afirmația: Haide în școala mea! Învață, împarte, îngrijește și lucrează împreună, ajutând să fie lumea un loc mai bun!

Misiunea școlii este aceea de a asigura cadrul ca fiecare elev să poată spune: La școala mea mă simt bine, sunt  susținut în învățare, sunt respectat și mă simt în siguranţă!